Kedime köpek maması verebilir miyim?

Hayır, kediler köpek maması yiyemezler. Kediler benzersiz beslenme gereksinimlerine sahiptir ve köpeklerin aksine, kediler zorunlu etoburdur. Bu da hayatta kalmak için et yemek zorunda oldukları anlamına gelir. Taurin ve Arginin, bir kedi tarafından günlük olarak tüketilmesi gereken temel besinlerdir ve sadece ette bulunurlar.

Kediler şekerin tadını alamaz ve insanlardan daha az tat alma tomurcuğuna sahiptirler. Kediler, sık sık ufak öğünler tüketmek için tasarlanmış küçük bir mideye sahiptir. Vahşi doğada kediler günde 5-7 öğün yemeyi tercih ederler. Mide asitleri insanlardan daha asidiktir, bu sindirimi kolaylaştırmaya ve zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bir öğünün kedinin bağırsağından geçiş süresi 12 ila 24 saat arasındadır. (Bu, insanlarda 30 saat ila 5 gün arasındadır).


Kedilerin Protein İhtiyacı

Kedilerin günlük protein ihtiyaçları köpeklerden veya insanlardan fazladır. Amino asit metabolizmasında rol oynayan karaciğer enzimlerinin aktivitesini düzenleme konusunda da daha az yeteneklidirler. Kedilerin enzimleri sürekli olarak yüksek seviyede diyet proteini için ayarlanır.

X