Kedimi ne kadar beslemeliyim?


Kedi ebeveyni olarak kedinize doğru miktarda yiyecek verip vermediğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Kedi dostunuzu beslemek karmaşık değildir ama kedinizin yaşı, aktivite seviyesi, yaş veya kuru mama ile besleyip beslemediğiniz gibi değişkenlere dayanır.

Kedinizi hayatının farklı aşamalarında nasıl beslemeniz gerektiği ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Yavru Kedi Maması (Sütten kesilmeden 12 aylığa kadar)

Yavru kediler ilk dört ve beş haftalık süreçte hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları her şeyi annelerinden alırlar. Genel olarak yedi haftalıkken sütten kesilirler ancak dördüncü haftadan itibaren Whiskas® Kitten Pouch gibi yavru kediler için özel olarak hazırlanmış kedi maması ile beslenmeye başlayabilirler.

Dördüncü aydan itibaren, bir poşet Whiskas® lezzetli bir öğün için mükemmeldir. Yavru kediler altı aylık olana kadar her gün üç veya dört kez beslenmelidir. Sonrasında günde iki ila dört arası öğün tavsiye edilir.

Yetişkin maması (1-7 Yaş)

Yavru bir kedi 1 yaşına geldiğinde yetişkin bir kedi olarak kabul edilir ve yavaş yavaş tam ve dengeli bir yetişkin kedi beslenmesine geçebilir.

Sağlıklı ve aktif bir yetişkin kedi günde yaklaşık olarak 240 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu da kuru ve yaş mamaların karışımından elde edilebilir.

Kediciğinizi sabahları ve geceleri yaş mamayla beslemeniz, belirlenmiş porsiyondaki kuru mamayı da gün boyunca atıştırması için dışarıda bırakmanız tavsiye edilir.

Whiskas® 1+ Kedi serisi, yetişkin kedinizin olgunluk yıllarında sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlar.

Yaşlı Maması ( 7 Yaş +)

Kedilerin doğal davranışları yaşamları boyunca devam edecektir, yani daima aktif ve meraklı olacaktır. Ancak kedilerin yemek konusunda seçici olabileceğini biliyoruz ve yaşlandıkça daha da seçici hale gelebilirler!

Kediniz büyüdükçe beslenme ihtiyaçları da değişecektir. Bu nedenle, aynı miktarda mama vermeye devam etmelisiniz ancak kediniz 7 yaşını geçtiğinde beslenme düzenini yaşına uygun şekilde ayarlamanız önemlidir. Örneğin, Whiskas® Senior ürün yelpazesi kedinizin görme kabiliyetine ve kalbine yardımcı olmak için ekstra taurin, sağlıklı bir cilde ve tüylere sahip olması için çinko ve linoleik asit, idrar yollarının işlevselliğini korumak içinse doğru miktarda fosfor içerir!

Buna ek olarak, çoğu kedi soğuk veya soğutulmuş yiyecekleri sevmediği için kedinizin yiyeceklerini her zaman oda sıcaklığında servis etmeye dikkat etmelisiniz. Her zaman kediniz için temiz bir kase su bulundurmak da önemlidir.

Kedinizin hayatı boyunca değişen metabolizmasını ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için beslenme şeklini de değiştirmeniz gerekecektir. Kediniz için doğru ve sağlıklı beslenme şekli hem sizi hem de kedi arkadaşınızı çok mutlu edecektir.

X