Kedimin mutlu olup olmadığını nasıl anlarım?

İlgili bir kedi ebeveyni olarak, kendinize kedinizin mutlu olup olmadığını sormuş olabilirsiniz. Her kedi ayrı bir birey olduğu için mutluluğunu farklı şekilde gösterebilir.

Tıpkı bizim gibi, kedi arkadaşlarımız da vücut dillerini ve seslerini kullanarak nasıl hissettiklerini ifade ederler ve bize nasıl hissettiklerini göstermek için vücutlarının farklı parçalarını kullanırlar.

İşte mutlu bir kedinin belirtileri:


Vokal ipuçları

Kediler, özellikle mutlu olduklarında çok sesli olabilirler. Yavru kediler sizinle uzun konuşmalar yapabilir ve miyavlayarak nasıl hissettiklerini ifade edebilirler.

Yüksek sesli bir miyav memnun bir kedinin, düşük perdeli bir miyav ise mutsuz veya rahatsız bir kedinin işareti olabilir. Birçok kedinin çıkardığı “prrrrupttt!” sesi de mutlu bir kedinin göstergesidir.

Mırlama her zaman neşeli bir kedinin kesin bir işareti olmasa da çoğunlukla kedi memnuniyetinin hatta mutluluğunun bir göstergesi olabilir.


Sağlıklı bir görünüm

Kediler iyi hissederse, kendilerini bakımlı tutacaklardır. Neşeli bir kedi, diğer kedileri de yalayarak temizler, hatta sahibini de yalar. Bu da güveni ve olumlu bir ilişkiyi gösterir.


Rahat bir vücut duruşu

Yavru kediniz patilerini altına sıkıştırarak uyuyorsa, kendilerini rahat ve evlerinde hissediyorlardır. Tedirgin bir kedi bacaklarını düzleştirir ve omurga boyunca tüylerini diken diken yapar, iyi bir ruh halinde olan bir kedi ise vücudunu büzüştürüp küçültür ve tehditkar olmaz.

Neşeli bir kedinin kuyruğu dik durur, sadece uç kısmı arkadaş olarak gördüğü insanları ve evcil hayvanları selamlamak için kıvrık durur.


Gözler ve kulaklar

Kedinizin gözleri çok şey ifade eder. Gözlerin ani genişlemesi, son derece mutlu olduklarını gösterir.

Bir kedi mutlu bir yerdeyken, kulakları öne bakar ve hafifçe geriye eğilmiş şekilde durur.


Sosyal uyku

Kediler depresyondayken daha fazla uyuyabilirken, uyudukları yerler mutluluklarının bir göstergesi olabilir. Kediniz diğer kedilerle uyursa veya sizi yatak arkadaşı olarak seçerse, bu mutlu ilişkileri gösterir.


Oyuncu davranış

Oyun mutluluğun büyük bir göstergesidir. Kediniz sevdiği ve güvendiği diğer evcil hayvanlarla veya insanlarla oynayacaktır.

Coşkulu sprintler ve kedi güreş müsabakalarından, sakin pençe okşamalarına kadar, eğlenceli aktiviteler mutlu bir kediyi gösterir.


İyi bir iştah

İyi bir iştah, mutlu bir kedinin işaretidir. Kediniz bacaklarınıza sürtünerek ve miyavlayarak sizden yemek isteyebilir ve sizi kasesine götürür.

Kediler akıllıdır ve sahiplerini gerektiğinde kendilerini ödüllendirmeleri için eğitirler. Bu davranış bir güven belirtisidir ve kedi arkadaşınızın mutlu olduğunu gösterir.

Mutlu bir kedinin kucağınızda hafifçe kıvrılıp mırlaması, tüm kedi ebeveynlerinin sahip olmayı istediği bir şeydir. Kedinizdeki belirli davranış özelliklerine dikkat ederek, kedinizin mutlu ve memnun olmasını sağlayabilirsiniz.

X