İç Mekanda Yaşayan ve Dış Mekanda Yaşayan Kediler

Yavru kediniz iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı yaşayacak? Doğal içgüdülerini anlayarak, nerede olursa olsun mutlu bir hayat sürdürmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal alan

Vahşi doğada, büyük kedilerin alanı genellikle küçük ev kısmı ile sonrasında gelen daha geniş avlanma kısmından oluşur. Eviniz yavru kedinizin ev alanı olacaktır. Eğer kediniz evin içinde yaşarsa, geniş avlanma alanı gidebileceği mesafeyi kapsayacaktır. Eğer dışarı çıkıyorsa, bu geniş alan sandığınızdan daha büyük olabilir! Bu durumda, alanını yemek bulma imkanına ve diğer kedilerin alanlarına göre belirleyecektir.

Dış mekanda yaşayan kediler

Eğer yavru kediniz dışarıda yaşayacaksa, küçük avcınız hiç uyaran sıkıntısı çekmeyecektir. Kendi alanını işaret ve koku bırakarak belirledikten sonra, ağaçları ve diğer gözetleme yerlerini kullanarak alanını kontrol altında tutacaktır.

Yavru kedinize avlanma, tırmanma ve keşif konusunda doğal olanaklar tanıyan bu ortam bazı tehlikeler içerse de, kedinizin hayatta kalma konusunda güçlü içgüdülere sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle, dışarıda çok dolaşsa bile endişelenmeyin!

Kimlik

Kedinizin dışarıya çıkmasına izin verecekseniz, kedinize elastik bir tasma ve isimlik takmayı unutmayın. Ayrıca, veterinerinizle görüşüp mikroçip taktırabilirsiniz – böylelikle, yavru kediniz kaybolsa bile kolaylıkla bulabilirsiniz.

Olağandışı olaylar

Gök gürültülü fırtınalar, havai fişek gösterileri ve gürültülü partiler yavru kediniz için biraz korkutucu olabilir. Civarda bu tür durumların olduğunu öğrenirseniz, tüylü dostunuzu içeride güvende ve emniyette tutun.

Evdeki tehlikeler

Yavru kedinize içeride tutmak, dış dünya hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelmez. Evde maceraya atılan küçük dostunuz başını belaya sokmanın bir yolunu bulabilir! Meraklı yavru kediler şömine, baca, kapatılmamış pencere, ocak, çamaşır makinesi ve tamburlu kurutma makinesi gibi yerleri keşfetmeyi severler. Bu tür yerleri düzenli olarak kontrol edin ve eğer mümkünse, kullanılmadığında kapalı tutun.

Yavru kedinizi eğlendirmek

İç mekanda yaşayan kedilerin çokça uyarana ihtiyacı olur. Bu şekilde, oyun ve avlanma içgüdülerini harekete geçirebilirler. Yavru kedinizin çok sayıda oyuncağının, iyi bir tırmıklama direğinin, tırmanacak yerlerinin ve tertemiz bir kedi kumu tepsisinin olması önemlidir.

Önerilen Makaleler