Kedilerin Yalanması

Sevimli yavru kediniz kendisini temiz ve derli toplu tutmaya bayılır – bu temizlik ve bakım gününün önemli bir kısmını kaplayabilir. Yavru kedinizin buna bayılması bir yana, temizlik ve bakım onun için son derece faydalıdır. Kürkünü yalamak, mükemmel durumda kalmasına yardımcı olur, parazitleri kontrol altına alır ve sosyal bağları güçlendirir.

Yavru kedinizin bakım ve temizlik alışkanlıklarının farkında olmanız faydalı olacaktır. Eğer bunu çok az yaparsa, sağlığının iyi olmadığı anlamına gelir. Öte yandan, aşırı yalanma da dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Aşırı yalanma

Ne kadar keyifli olursa olsun, bakım ve temizlik konusunda da bazen aşırıya kaçılabilir. Yavru kediniz sıkıldığında ya da mutsuz olduğunda takıntılı bir şekilde tüylerini yalayabilir ve bunun sonucunda tüyleri kısmen dökülebilir. Yavru kedinizin neden strese girdiğini bulup uygun değişiklikleri yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. Aynı zamanda, onu veterinere götürüp hızlı bir check-up yaptırabilirsiniz.

Tüy yumakları

Yavru kedinizin dilinin ince “fırça” kıllarıyla kaplı olduğunu biliyor muydunuz? Bu kıllar, gevşek tüyleri almasına ve kürkünü mükemmel durumda tutmasına yardımcı olabilir. Fakat tüyler bu kılların arasına sıkışırsa, yavru kediniz bunları tüküremez… o yüzden de, yutar. Ve kediler söz konusu olduğunda, içeri girenin yukarı çıkması gerekir! Kedinizin tüy yumağı sorununu azaltmak için Whiskas® Anti-Hairball Kedi Ödüllerini özel olarak hazırladık.

Yavru kedinizin öksürerek tüy yumakları çıkarmasını izlemek hoşunuza gitmeyebilir fakat endişe edecek bir durum yok – bu son derece doğal bir davranıştır.

Önerilen Makaleler