Yavru Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tıpkı büyük kedi kuzenleri gibi, yavru kediniz de tuvalet konusunda mahremiyetine özen göstermeyi tercih eder. İşte bu yüzden, kedi kumu tepsisini kolaylıkla ulaşabileceği ve kimse görmeden kullanabileceği sessiz ve güvenli bir yere yerleştirmeniz önemlidir.

Ne zaman gitmek istediğini anlamak

Yavru kedinize tepsisini nasıl kullanacağı hakkında eğitim vermeniz gerekecektir. Bu eğitim gayet basittir: Gitmek istediğini fark edince, yavru kedinizi hemen alıp tepsinin üzerine götürün. Ayrıca sabah erken saatlerde, gece yatmadan önce ve her öğünden sonra onu tepsiye götürerek yardımcı olabilirsiniz. Yavru kediniz koku ve yön bulma kabiliyetiyle kedi kumu tepsisini kendi başına bulmaya başlayana kadar devam edin. Sonrasında, bırakın kendisi yapsın. Rahat hissetmesini sağlamak için, kokuları yok eden ve topaklanmayan bir kedi kumu tercih edin.

Temizlik

Vahşi doğada, büyük kediler temizlik ve sağlık konusunda son derece titizdir; öyle ki, tuvalete gittikleri yerden başka bir alanda yemek yemeye ve su içmeye dikkat ederler. Küçük kediniz de aynen böyle davranır. Bu yüzden, kedi kumu tepsisini yemek yediği veya su içtiği yerden uzağa koyun. Ayrıca, kedi kumu tepsisini temiz tutmak önemlidir.

Kazalar olabilir

Yavru kediniz bir anda küçük kazalar yapmaya mı başladı? Bunun birkaç nedeni olabilir:

  • Kedi kumu tepsisi kirlenmiş olabilir
  • Dikkat çekmeye çalışıyor olabilir
  • Alanını başka birinin istila ettiği duygusuna kapılmış olabilir
  • Cinsel olgunluğa ulaşmış olabilir

Eğer bu kazalar devam ederse, yavru kedinizle işleri nasıl rayına koyabileceğinizi öğrenmek için veterinerinizle görüşün.

Nasıl temizlik yapılır?

Alanı duru suyla yıkayın, sonra kokuyu çıkarmak için %10 oranında biyolojik toz deterjanla hazırladığınız solüsyonu kullanın. Başka bir şey kullanmamak en iyisi olacaktır. Çünkü pek çok deterjan hafif kedi idrarı gibi kokar. Yani bunlarla temizlik yaparsanız, kedinize istemediğiniz davranışları teşvik eden bir işaret bırakmanız söz konusu olabilir!

Başarıyı ödüllendirmek

Yavru kediniz kedi kumu tepsisini başarılı bir şekilde kullandığında, ona hak ettiği övgüyü verin – küçük bir ödül çok işe yarayabilir. Bu şekilde, çok geçmeden kedi kumu tepsisine karşı iyi duygular beslemeyi öğrenecektir. Tek yapmanız gereken yavru kedinize karşı sabırlı davranmak ve çokça teşvik etmek; kullanmayı hızla öğreneceğinden emin olabilirsiniz.

Önerilen Makaleler