Yavru Kedinizin Doğal Duyuları

Yavru kediler gerçekten çok sevimlidir. Ancak bu şirinliğin ötesinde, küçük dostunuzun son derece iyi evrimleşmiş bir yırtıcı hayvan olduğunu bilmeniz gerekir. Büyük kedi kuzenlerinin yanında yaşamıyor olabilir ancak aynı özelliklere sahiptir; işitme, görme, dokunma, koklama, tat alma ve hareket bakımından yaşamını bir avcı olarak sürdürmeye programlanmıştır.

İşitme

Skalanın altına baktığımızda, yavru kedinizin işitme duyusu sizinkine benzer. Fakat tiz sesler söz konusu olduğunda işitme duyusu çok daha keskindir; size göre 1,6 oktav daha yüksek bir işitme aralığına sahiptir. Bu ultra hassas işitme duyusu sayesinde, yavru kediniz küçük kemirgenlerin çıkardığı sesleri duyabilir. Ayrıca bu özelliği saldırmaya hazır olana kadar avından saklanmasına yardımcı olur.

Yavru kedinizin kulakları, büyük bir hareket kabiliyetine sahiptir. Dış kulaklarının – kulak kepçeleri – birini ya da ikisini birden tek seferde döndürebilir. Bu şekilde, avını 360° takip edebilir.

Görme

Vahşi doğada, büyük kediler şafak vakti veya alacakaranlıkta avlanmayı tercih ederler. Yavru kediniz de farklı değildir. Emin olmak isterseniz, akşamüstü yavru kedinizin gözlerine bir bakın. Gözbebeklerinin büyüdüğünü ve daha çok ışık aldığını göreceksiniz.

Yavru kedinizin gözlerinin arkasında özel bir hücre katmanı – tapetum – mevcuttur. Bu katman ışığı daha fazla yansıtarak yavru kedinizin gözlerinin geceleri parlamasını sağlar. Yavru kedinizin keskin görüş kabiliyeti aynı zamanda en küçük hareketleri birlikte fark etmesini sağlar – bu özellik hızlı hareket eden küçük canlıları avlamasında yardımcı olur.

Dokunma

Yeni bir şey keşfederken, muhtemelen yavru kedinizin nesneleri patileriyle kontrol ettiğine tanık olacaksınız. Patileri ısıya karşı olmasa da titreşime karşı son derece hassastır.

Sonrasında, yavru kedinizin üst dudağında, çenesinin etrafında ve gözlerinin üzerinde bulunan sert kıllar yardımıyla daha fazla bilgi toplamaya çalışacaktır. Ayrıca bıyıkları da unutmayalım! Bu inanılmaz derecede hassas ve süper hareketli sensörler, büyük kedi kuzenlerinin vahşi doğada etkili bir şekilde av yakalamak ve öldürmek için kullandığı bıyıklara benzer.

Koku ve tat alma

Vahşi doğada, büyük kediler birbirleriyle iletişim kurmak için koku yollarından oluşan karmaşık bir sistem kullanırlar. Bu yollar sosyal bağlar oluşturmalarına, alanlarını belirlemelerine ve olası tehlikelerden kaçınmalarına yardımcı olur. Küçük tüylü dostunuz da kokuyu bu amaçla kullanır.

Yavru kedinizin koku alma duyusu sizinkinden yaklaşık on kat daha güçlüdür. Hatta, damağında Jacobson organı olarak bilinen özel bir koku alma organı bile vardır. Bu organ, dünyayı anlamasına yarayan çok sayıda karmaşık kimyasal mesajı almasını sağlar.

Ayrıca yine büyük kedi kuzenleri gibi, yavru kedinizin dili de hem ısıya hem de tatlara karşı süper hassastır. Vahşi yaşamda, bu büyüleyici hassasiyet neleri güvenli bir şekilde yiyebileceğine karar vermesine yardım eder. Eğer yavru kediniz onun için aldığınız lezzetli ödülü yemek istemezse, muhtemelen daha önce karşılaşmadığı bu lezzetle ilgili olarak ihtiyatlı davranmaya karar vermiştir!

Hareket

Meraklı küçük kedinizin doğuştan jimnastikçi olduğunu muhtemelen fark ettiniz. Büyüleyici bir koordinasyon duygusuna sahiptir, bulunduğu yerden kolayca atlayabilir, neredeyse her şeye tırmanabilir ve en tehlikeli yerlerde bile dengesini sağlayabilir. Bu muhteşem özellikler, yavru kedinizi izlemeyi keyifli hale getirirken aynı zamanda onu mükemmel bir avcı yapar. Yavru kedinizin avlanma içgüdülerini tatmin etmek için onunla bol bol oyun oynayın. Ve onu okşamayı ihmal etmeyin – böylelikle yeteneklerine hayran kaldığınızı anlayacaktır!

Önerilen Makaleler