Zehirli Maddeler ve Tehlikeler

Vahşi doğada, büyük kediler yediklerinin bozulup bozulmadığını anlamak için koku ve tat duyularını kullanırlar. Daha önce karşılaşmadıkları şeylere ihtiyatlı yaklaşırlar. Sevimli yavru kediniz de bu içgüdülere sahiptir ancak doğal merakı nedeniyle bazı şeyleri yanlışlıkla ya da – boya veya katran gibi bir şey kürküne yapıştığında – tüylerini temizlerken yutabilir. Göstereceğiniz sevgi ve bakım sayesinde, tüylü dostunuz olası tehlikelerden uzak durmasına yardımcı olabilirsiniz!

Güvenli saklama yöntemleri

Önlemek tedavi etmekten daha iyidir. Öyleyse, tüm sıvı temizlik malzemelerini, ilaçları, boyaları ve zehirli maddeleri yavru kedinizin ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Ayrıca kiler, garaj ve çatı katının kapılarını kilitli tutmak da iyi bir fikir olacaktır.

Tetikte olun

Vahşi doğada, büyük kediler hasta olduklarında ya da yaralandıklarında saklanırlar. Kötü bir şey yutarsa yavru kediniz de aynısını yapabileceği için nerede olduğunu takip etmeye çalışın. Zehirli madde semptomları olağan yorgunluktan felce, titreme ve kramplara, ishale, mide bulantısına ve kusmaya kadar çok çeşitli şekillerde kendisini gösterebilir. Eğer böyle bir durumun varlığından şüphe ederseniz, yavru kedinizi mümkün olduğunca çabuk veterinere götürün.

Her saniye önemlidir

Eğer yavru kedinizde zehirlenme işaretleri olduğunu fark ederseniz, kusturmaya çalışmayın – hemen veterinere götürün. Zehirli maddenin ne olduğunu biliyorsanız, onu da yanınızda götürün.

Önerilen Makaleler