Yavru Kedi Beslenmesi

Yavru Kedinizin Beslenme Programı

Büyük kedi kuzenleri gibi yavru kediniz de gerçek bir etoburdur. Dişleri, dili ve sindirim sistemi özellikle et tüketimine uygun yapıdadır. Doğal beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için ona doğru bir beslenme programı hazırlamak önemlidir.
Bu karmaşık ihtiyaçlar dikkate alındığında, yavru kedinizin özel hazırlanmış besin maddeleri ile beslenmesi önemlidir.

Bir etobur olan yavru kediniz bolca proteine ve kompleks ve dengeli besin maddelerine ihtiyaç duyar. Ayrıca, yavru kediniz çok hızlı büyüdüğü için, belirli besin maddelerini yetişkin kedilere göre farklı oranlarda alması gerekir – örneğin kalsiyum ve fosfor oranının doğru olması önemlidir.

Yavru Kedilerin Beslenmesi için İpuçları

Vahşi doğada, büyük kediler ne yemeleri gerektiğini bilirler. Yavru kedinize doğru besini doğru zamanda vererek, etobur ve yalnız avcı olarak doğal içgüdülerini desteklemiş olacaksınız.
Sevimli yavru kediniz küçük olabilir ancak bir insan bebeğe kıyasla 15 kat daha hızlı büyür!

Yaşamının ilk 4–5 haftasında, yavru kediniz ihtiyaç duyduğu tüm besinleri annesinden alacak. Normal şartlar altında 7 haftalıkken sütten kesilir ancak 4’üncü haftasına girdikten sonra Whiskas® Yavru Kedi Poşet Maması gibi özel olarak hazırlanmış bir mamayı yemeye alıştırabilirsiniz.

Kedilerin Su İçmesi

Vahşi doğada, büyük kediler genellikle ormanlarda veya büyük çayırlarda ve kırlarda yaşarlar. Tüm bu doğal ortamlarda, su bulmak zor olabilir. Bu yüzden büyük kedilerin vücutları avlarından ihtiyaç duydukları suyun büyük bir kısmını alacak şekilde evrimleşmiştir.
Yavru kedinizin su içme alışkanlıkları tuhaf görünüyorsa endişelenmeyin.

Yavru kediniz de aynen böyledir. Ama yine de su içmesi gerekir ve her zaman temiz suya kolayca ulaşmasını sağlamak önemlidir.

Yavru Kedilerin Yetişkin Mamasına Geçmesi

Küçük tüylü dostunuz bir yaşını doldurmaya yaklaşırken, değişen ihtiyaçlarına uygun olan dengeli bir yetişkin mamasına geçmeye hazır olacaktır.
Yavru kediniz yaklaşık 12 aylıkken yetişkin mamasını denemeye başlamak için hazır olacaktır.

Yavru kediniz tat ve ısı değişikliklerinin yanı sıra besin maddelerinde yapılan değişikliklere karşı da çok hassastır; bu yüzden yeni mamasına alışması için ona yardımcı olmanız gerekir.

Önerilen Makaleler