Yeni Bir Yavru Kedi için Hazırlanırken Faydalı Olabilecek İpuçları

Artık hayallerinizdeki yavru kediyi seçtiğinize göre, evin yeni üyesini karşılamadan önce her şeyi hazırlama zamanı!

Alışveriş listesi

Yeni yavru kedinizin yeni evinde rahat ve mutlu olması için pek çok şeye ihtiyacınız olacak. İşte en temel ihtiyaçlar:

  • Küçük bir kedi yastığı veya havlusuyla kaplanmış sağlam bir kedi taşıma sepeti
  • Mama ve su kaseleri
  • Kedi kumu tepsisi, kepçesi ve bir poşet kedi kumu
  • En az bir haftalık yavru kedi maması
  • En az bir adet rahat yavru kedi yatağı
  • Sağlam bir tırmıklama direği
  • Yavru kedi tüy fırçası
  • Yavru kedi için oyuncaklar
  • Semtinizde bir veterinerin iletişim bilgileri

Kedi taşıma sepetleri

Yavru kedinizi eve güvenli bir şekilde getirmek ve daha sonraki seyahatlerinizde kullanmak için sağlam bir yavru kedi taşıma sepeti alın. Kedinizi taşıma sepetine alıştırın – eğer yalnızca veterinere giderken kullanırsanız, sepeti her gördüğünde kaçmaya çalışacaktır!

Bunu önlemek için, taşıma sepetini odanın ortasına koyup kapağını açık bırakabilirsiniz. Rahat olması için içerisine bir havlu ya da küçük bir yastık yerleştirin. Yavru kedinizin ilgisini çekmek için ara sıra içine ödül koyabilirsiniz!

Mama ve su kaseleri

Yavru kediler, çok derin kaselerden mama yemekte güçlük çekerler. Aslında, kedilerin büyük bir kısmı derin kaselerden mama yemeyi sevmez – bu kaselerin yüksek kenarları hassas bıyıklarına değer. Derin kase yerine sığ bir tabak ya da fincan tabağı kullanın.

Kedi Kumu Tepsisi

Yavru kediniz için kedi kumuyla birlikte bir kedi kumu tepsisini hazır edin. Ayrıca yavru kedinizin dışkısını günlük olarak temizlemek için küçük bir kepçeye ihtiyacınız olacak. Piyasada farklı kedi kumu çeşitleri mevcuttur.

Başlangıçta küçük bir kedi kumu tepsisi kullanın – yavru kediniz küçük bacaklarıyla yüksek kenarlı yetişkin tepsilerine çıkarken zorluk çekebilir. Tepsinin en azından bir kenarının daha alçak olması, yavru kedinizin tepsinin üzerine rahatça çıkmasına yardımcı olur. Tepsisinin altına gazete – veya kolay temizlenebilir bir paspas – koyarak kedi kumunun ortalığa saçılmasını engelleyebilirsiniz.

Birden fazla yavru kediniz varsa, başlangıçta aynı tepsiyi paylaşabilirler. Ancak büyüdüklerinde ayrı tepsileri olması gerektiğini unutmayın.

Eğer yavru kedinizin sütten kesilirken kedi kumuna alıştırılmışsa, bu oyunda bir adım öne geçmiş olacaksınız. Fakat ekstra yardıma ihtiyaç duyduğunu görürseniz, Kedi Kumu Tepsisi Eğitimi başlıklı yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Yavru kedi maması

Yavru kediler çok hızlı büyüdükleri için, yeni tüylü dostunuz yetişkin bir kediye oranla daha fazla yağa ve proteine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, midesi küçük olduğu için gün içerisinde birkaç saatte bir küçük ve düzenli öğünler verilmesi gerekir.

Yavru kedinizi tam ve dengeli bir öğünle besleyin – Whiskas® Yavru kedi maması, 12 aya kadar olan yavru kedinizin formda ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu enerji ve besin maddelerini tam olarak sağlamak için özel olarak formüle edilmiştir. Yavru kedi mamasından yetişkin mamasına geçerken, bu süreci 5-7 günlük bir döneme yayarak aşamalı bir geçiş yapın.

Eğlence ve oyunlar

Bütün yavru kediler, oyuncak ister! Oyuncaklar hem – kediniz ve siz için – mükemmel bir eğlence aracıdır hem de egzersiz ve gelişim için önemlidir. Kediler ava benzeyen ya da öngörülemez bir şekilde hareket eden her şeyle oynamaya bayılırlar. Tırmıklama direği de iyi bir fikirdir – o keskin pençeleri mobilyalardan uzak tutacak her şey iyidir!

Kedi oyuncaklarının pahalı olması gerekmez. Bir kartona birkaç delik açarak yavru kediniz için mükemmel bir oyun alanı hazırlayabilirsiniz. Üstelik, yavru kediniz güvenli ve özel bir alan oluşturduğu için bu kutuya bayılacak.

Evde yapabileceğiniz diğer oyuncaklar karton tüpler, gazete kağıtlarından veya peçetelerden yapılan toplar, iplik makaraları ve plastik şişe kapakları olabilir. Yavru kedinizin yün veya iple oynamasına asla izin vermeyin ve kullandığınız malzemelerin yutulamayacak kadar büyük olmasına ve çiğnenip yenebilecek küçük parçalarının olmamasına özen gösterin.

Yavru kedinizin rahatça oyun oynayabilmesi için, yüksek bir rafın üzerinde biraz alan ayırmaya çalışın. Kediler ve yavru kediler alanlarını inceleyebilecekleri yüksek yerlere tünemeyi severler. Özellikle pencere pervazlarına bayılırlar – kedinizin yaşı büyüdükçe, dışarıyı izlemeyi daha çok isteyecektir. Pencere pervazlarınız yeterince büyük değilse, kolay monte edilebilir bir kedi tüneği satın alabilirsiniz.
Yavru kediler için oyunlar başlıklı yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Sonunda evdeyiz

Yavru kedinizi ilk kez eve getirdiğinizde, büyük ihtimalle yeni ortamı yadırgayacaktır. Endişelenmeyin – bu çok normal. Evinizde bir sürü yabancı eşya, ses ve koku olacak ve kediniz bunlara uyum sağlamak için zamana ihtiyaç duyacak. Sessizlik istediğinde sığınabileceği küçük bir ‘mağara’ görevi görecek bir karton kutu veya kapısı açık bir taşıma sepeti kullanarak yeni evine yerleşmesine ve güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

İlk iki veya üç gün boyunca yavru kedinizi sıcak ve sessiz bir odada tutun. Kedi kumu tepsisine, mama ve su kaselerine kolayca erişmesini sağlayın, rahat bir yatak yapın ve oynaması için birkaç küçük oyuncak verin. Tüm bunlar yavru kedinizin yeni ortamına alışmasına yardımcı olacaktır.

Bu aşamada, semtinizdeki veterineri ziyaret ederek yavru kedinizi muayene ettirmek, pire ve kurt oluşumunu engellemek için gerekli tedaviyi uygulatmak ve aşıları için planlama yapmak iyi bir fikir olacaktır. Evde başka evcil hayvanlarınız varsa, hayvanları tanıştırmadan önce veterinerinizden yavru kedinizi tam bir sağlık muayenesinden geçirmesini isteyin. Veterineri Ziyaret Etmek başlıklı yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Bize yavru kedinizi anlatın

Şimdi tek yapmanız gereken bize yavru kedinizi anlatmak! Onu Küçük Gurur Akademimize kaydettirmeye ne dersiniz? Bu şekilde, yavru kedi bakımı hakkında düzenli güncelleme ve tavsiye alacaksınız. Yavru kedinizin fotoğraflarını ve maceralarını Facebook sayfamızda paylaşabilirsiniz. https://www.facebook.com/WhiskasTR veya bize tweet atabilir https://twitter.com/whiskastr ve @whiskasTR üzerinden fotoğraf ve yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Yeni yavru kediniz büyüyüp mutlu ve sağlıklı bir yetişkin kedi olurken edindiğiniz deneyimleri paylaşmanızı ümit ediyoruz. Herhangi bir sorunuz olursa, sormanız yeterli. Haberlerinizi bekliyoruz!

Önerilen Makaleler