Agresif Kedilerle Başa Çıkmak

Vahşi doğada, büyük kediler doğaları gereği tehditlere agresif davranarak yanıt verirler. Yavru kediniz de farklı değildir. Fakat tehdit altında hissetmesi için ortada hiçbir neden yokken – örneğin oyun saatinde – yavru kediniz agresif davranmaya başlayabilir. Böyle bir durumda endişelenmeyin – küçük tüylü dostunuzun keyfini yerine getirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var!

Sabırlı olun

Yavru kedinizin çok küçük olduğunu ve dünyayı anlamaya çalıştığını unutmayın. Anlamlandıramadığı bir şeyden korktuğu ya da uygun bulduğunuz ve bulmadığınız şeyleri ona tam olarak anlatmadığınız için agresif davranıyor olabilir.

Okşama ve ısırma sendromu

Yavru kediniz büyürken, bir davranıştan diğerine beklenmedik bir hızla geçmeye başladığını fark edebilirsiniz. Sırtüstü yatıp mutlu bir şekilde onunla oynamanıza izin verirken, bir anda pençeleri ve dişleriyle elinize yapışabilir.

Bu davranış – okşama ve ısırma sendromu olarak da bilinir – yavru kediniz yetişkinliğe geçerken görülebilir: dışarı çıkıp diğer kedilerle zaman geçirir ama evde tek başına olduğunda kendisini bebek gibi hisseder. Bir anda “yavru kedi modundan” “yetişkin kedi moduna” geçtiğinde, normal oyun davranışları daha savunmacı bir yanıta dönüşerek bu değişkenliğe neden olur.

Kedinizi okşanmaya alıştırma

Yavru kedinizi küçüklükten itibaren kucağınıza almaya başlamanız iyi bir fikir olacaktır. Yavru kedinizin vücudunun her yerine nazikçe dokunmanıza alışmasını sağlayın ve ona ihtiyaç duyduğu güveni vermek için bolca zaman harcayarak yavru kedinizle bağ kurun. Ancak bütün yavru kediler okşanmayı kabul etmeyebilir ve bundan hoşlanmayabilir. Bu nedenle, eğer olumlu tepkiler vermiyorsa, onun isteklerine saygı gösterip denemekten vazgeçmeniz uygun olacaktır

Oyuncaklarla oynamak

Yavru kedinizin agresif davranışlarının azalması için onunla oyunlar oynamalısınız. Kovalamaktan, patilerini geçirmekten, hamle yapmaktan ve takip etmekten keyif alacağı bir sürü oyuncak mevcuttur. Ve elinize hamle yapmasından iyidir!

Sürekli agresiflik

Kendisini güvende ve emniyette hissetmesini sağlamak için gösterdiğiniz çabaya rağmen, yavru kediniz agresif davranışlarından vazgeçmeyebilir. Böyle bir durumda – özellikle de çocuklara karşı agresifleşiyorsa – veterinerinize danışmanız doğru olur. Veteriner sizi bir hayvan davranış terapistine yönlendirebilir. Uzman yardımıyla, yavru kedinizin agresif davranışları kısa sürede sona erecektir.

Önerilen Makaleler