Kedi Pireleriyle ve Kurtçuklarla Başa Çıkmak

Pireler – semptomlar ve tedavisi

Pireler kolay fark edilir. Daha da iyisi, tedavisi kolaydır. Kahverengi-siyah renktedir ve kedinizin kürkünün üzerinde gezinirlerken görebilirsiniz. Kürkünün altında siyah pire dışkıları olabilir ve yavru kedinizi kaşınırken veya kendisini ısırırken görebilirsiniz.

Veterinerinizden yardım isteyebilir veya iyi bir pet shoptan pire ilacı alabilirsiniz – fakat satın aldığınız ürünün yavru kediler için uygun olduğundan emin olun. Bütün evi ilaçlatmak önemlidir – maalesef bu pireler sadece yavru kedinizin üstünde durmayacaklar! İyi bir bahar temizliği gibi düşünüp, halılarınızı iyice süpürün ve her yeri ilaçlayın.

Kurtçuklar – semptomlar ve tedavisi

Dikkat etmeniz gereken iki tür kurtçuk vardır. Yuvarlak kurtçuklar yavru kedinizin karnının şiş görünmesine ve bazı durumlarda kusmasına neden olabilir. Şerit kurtçuklar kedi kumu tepsisinde ya da yavru kedinizin kıçında pirinç tanesi gibi görünürler.

Bunlardan birini gördüğünüzde endişelenmeyin. Kurtçukların tedavisi de, önlenmesi de çok kolaydır. 5-12 haftalıkken her iki haftada bir kurtçuklar için ilaç verebilir ve sonrasında bu süreyi 3-6 ayda bire düşürebilirsiniz. Bilgi ve tavsiye için veterinerinize danışın.

Önerilen Makaleler