Yavru Kedilerde Diş Sağlığı

Yavru kediniz doğası gereği bir etoburdur. Yani, dişleri ezmek veya çiğnemek yerine eti kesmek ve koparmak için şekillenmiştir. Tıpkı büyük kedi kuzenleri gibi, yavru kediniz de yemeğini yemek ve kendisini tam anlamıyla temizleyebilmek için sağlıklı dişlere ihtiyaç duyar.

Düzenli kontroller

Yavru kedinizin dişleri temiz olmalı ve yemek artığı bulunmamalıdır. Diş etleri sağlıklı bir pembe tonunda olmalıdır. Yavru kedinizin dişlerinde ve dişetlerinde kırmızılık fark ederseniz veterinerinize danışın – yemek artıkları ve bakteriler bazen plak oluşumuna neden olabilir.

Yavru kedinizi dişlerini kontrol ettirmeye küçüklükten itibaren alıştırın – dişlerini temizlemek istediğinizde her şey çok daha kolay olacaktır!

Yavru kedinizin dişlerini temizlemek

Yavru kedinizin dişlerini temizlemek için, ince bir diş fırçasına ve kedi dostu bir diş macununa ihtiyacınız olacak. Bunları iyi bir pet shop’tan satın alabilir ya da veterinerinizden isteyebilirsiniz. Yavru kedinizin diş macununun tadına alışması için diş fırçasının üzerinden macunun birazını yalamasına izin verin. Sonra, fırçayı hızla hareket ettirerek arka dişlerin tamamını fırçalayın. Bunu haftada en az bir kez yapmaya çalışın.

Özel mama

Yavru kedinizin beslenmesinde uygun bir kuru mamaya yer vermek iyi bir fikir olacaktır – örneğin, Whiskas® Yavru Kedi Kuru maması, diş sağlığını korumak için ilave kalsiyum içerir. Tanelerin her biri, yavru kedinizin ağzının büyüklüğü ve şekli için uygun ebattadır ve aşındırıcı dokusu dişlerine ve dişetlerine iyi gelir.

Önerilen Makaleler