Kedinizi Kısırlaştırmanın Faydaları

Büyük kedi kuzenleri gibi, erkek yavru kediniz de doğal dürtüleri nedeniyle idrarıyla alanını belirleme eğilimi gösterir. “Regl döneminde” olan bir dişi yavru kedi ise fazla gürültücü ve huzursuz olur ve yere yatıp yuvarlanır.

Kısırlaştırma bu davranışları önlemeye yardımcı olur. Daha da önemlisi, sağlık açısından uzun vadede faydalıdır.

Ne zaman kısırlaştırılmalı

Yavru kedinizi – erkek veya dişi – kısırlaştırmak içim en uygun zaman, 6 aylık civarı olduğu dönemdir. Bu dönemde, sevimli küçük kediniz cinsel yönden olgunlaşmaya başlar. Kısırlaştırma hakkında ayrıntılı bilgi için veterinerinizle görüşün.

Sevgi ve şefkat

Kısırlaştırma çok kolay bir işlemdir, bu nedenle genellikle yavru kedinizi aynı gün eve götürebilirsiniz. Operasyonun ardından hafif sersemlemiş olabileceği için sakin bir yerde kendisine gelmesine müsaade edin. Hatta doğal içgüdülerini dinleyip evde kendisini güvende hissettiği bir yere saklanabilir. Vahşi doğada, büyük kediler hastalandıklarında veya yaralandıklarında iyileşmek için inzivaya çekilirler; yani bu son derece normal bir davranıştır. Ona sevgi ve güven uyandıracak şekilde davrandığınızda, 24-48 saat içerisinde normale dönecektir.

Sağlık açısından faydaları

Yavru kedinizi kısırlaştırmak sağlığını korumaya ve desteklemeye yardımcı olur. Bu basit işlem, istenmeyen çok sayıda kedinin doğmasını da engellemiş olacaktır.

Önerilen Makaleler