Yavru Kedilerde Mide Sorunları

Tıpkı sizin gibi, yavru kedinizin sindirim sistemi de yediği besinleri enerjiye dönüştürür. Eğer sağlık sorunu varsa, midesi bu durumdan etkilenebilir ve kediniz ishal ve kabızlık gibi yaygın sorunlarla karşılaşabilir. Eğer yavru kedinizde bu semptomlardan biri mevcutsa, kontrol için veterinere götürmek iyi bir fikir olabilir.

Kusma

Eğer yavru kediniz ara sıra kusuyorsa, kaygılanacak bir durum yoktur. Bütün kediler gibi, kendisini zararlı maddelere karşı korumak için son derece doğal olarak kusacaktır. Ancak eğer yavru kediniz düzenli olarak kusuyorsa ve sağlığından endişe duyuyorsanız, yavru kedinizi veterinere götürün.

İshal

İshal yavru kedinizin mamasını değiştirmenizden, aşırı mama vermenizden ya da bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Yavru ediniz günde en az bir kez bağırsak hareketliliği göstermelidir, bu nedenle değişiklikleri izleyin. İshal sıvı kaybına neden olur ve bu da yavru kediniz için iyi değildir. Bilgi ve tavsiye için veterinerinize danışın.

Kabız

Yavru kedinizi kedi kumu tepsisinin üzerinde ıkınırken görürseniz, bu kabız olduğu anlamına gelebilir. İshal gibi kabız da beslenme değişikliği, aşırı beslenme ya da bir tür enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Eğer semptomlar 48 saatten daha uzun devam ederse, veterinerinize danışmak en doğrusu olacaktır.

Önerilen Makaleler