Yavru Kedilerde Sosyalleşme

Yavru Kediler ve Çocuklar

Bir konuda hepimiz hemfikiriz – yavru kediniz çok sevimli. Eğer çocuklarınız varsa, ailenizin bu yeni tüylü dostuna bayılacaklar. Fakat çocuklarınız gürültücüyse, ani hareketler yapıyorlarsa veya yavru kedinize haddinden fazla ilgi gösteriyorlarsa, yavru kediniz korkabilir.
Öncelikle, çocuklarınıza yeni yavru kediyi sadece nazikçe okşamalarını söyleyin.

Bu nedenle, kuralları erken koymak ve çocuklarınıza yeni tüylü dostlarıyla nasıl oyun oynamaları gerektiğini öğretmek en doğrusu olacaktır.

Yavru Kedinizi Tanımak

Yeni yavru kedinizle ne kadar çok zaman geçirirseniz, onu o kadar iyi tanırsınız – ve karakterinin ve davranışlarının doğal içgüdülerinden nasıl etkilendiğini daha iyi anlarsınız.
Yeni yavru kediniz çok geçmeden evinizde günlük yaşam rutinine alışacaktır.

Yavru kedinizin evdeki yaşamı vahşi doğadan çok farklı görünse de, birçok durumda büyük kedi kuzenleriyle aynı davranışları sergilemeye devam edecektir. Doğal içgüdülerini anlamak, sizinle yeni bir aile kurarken yavru kedinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Kedileri Başka Kedilerle ve Hayvanlarla Tanıştırmak

Vahşi doğada, yavru kedinizin büyük kedi kuzenleri yabancılarla fazla iletişim kurmadan hayatta kalmak için tek başlarına mücadele ederler.
Yetişkin bir kedinin bulunduğu bir eve yeni bir yavru kedi getirmek biraz rekabete yol açabilir.

Yavru kediniz de bu doğal içgüdüleri paylaşır, bu nedenle onun diğer kedilerle veya hayvanlarla birlikte yaşamaya alışmasına yardım etmeniz önemlidir.

Yuvaya Yerleşme

Yeni yavru kedinizin eve ilk gelişi büyük bir gündür. Gelişiyle hayatınıza renk katacak – ve aynı zamanda değiştirecek! Yavru kediniz gelmeden önce, sakin ve mutlu bir şekilde yeni yuvasına yerleşebilmesi için ihtiyacınız olan her şeyin mevcut olduğundan emin olun.
Yavru kedinizi eve getirdikten sonra, evin mümkün olduğunca sessiz olmasını sağlamaya çalışın.

Çocuklarınız ya da başka bir kediniz varsa, dikkatli ve nazik bir tanıştırma merasimi düzenlemeniz gerekecek. Eğer doğru bir başlangıç yaparsanız, çok geçmeden hep birlikte mutlu bir yaşama kavuşacaksınız!

Erken Öğrenme

Yavru kedinizin ilk aylarda yaşadığı deneyimler, bütün hayatını etkileyecektir. Bu önemli dönemde ne kadar çok deneyim edinirse, yetişkin bir kedi olduğunda o kadar açık olacak ve size güvenecektir.
Kedinizi günlük hayatla ne kadar çok tanıştırırsanız, kendine o kadar çok güvenecektir.

Anneler en doğrusunu bilir

Bir yavru kedinin ilk ve en önemli öğretmeni annesidir. Annesi yavrularına kürklerine ve pençelerine nasıl bakacağından tuvalet eğitimine kadar hayatta kalmak için ihtiyaç duyacağı her şeyi öğretecektir.

Önerilen Makaleler