Sürtünme ve Tırmıklama

Vahşi doğada, büyük kedilerin büyük bir kısmı doğal olarak bağımsızdırlar ve hayatta kalmak için sürü halinde dolaşmazlar. Yavru kediniz de aynıdır. Bu yüzden, yanlış anlamaları önlemek ve olası çatışmalardan kaçınmak için diğer kedilere düzenli olarak açık sinyaller gönderir. En güçlü sinyallerden biri de kokusudur.

Kokulara hassasiyet

Yavru kedinizin bütün vücudu kokulu mesajlar göndermek ve almak için özel olarak programlanmıştır. Hatta ağzında kokuları analiz etmek için kullandığı, Jacobson organı olarak bilinen özel bir organ bile vardır.

Sürtünme

Küçük tüylü dostunuz, bulduğu her şeye sürtünmeye bayılır: kapı pervazları, sandalye ayakları, tırabzanlar, ağaçlar ve tabii siz! Sürtünme basit bir davranış gibi görünebilir fakat aslında çok karmaşıktır. Yavru kediniz sizin statünüzü ve sizinle olan toplumsal bağını onaylamakla kalmıyor, aynı zamanda önemli koku sinyalleri alıyor ve bırakıyor.

Tırmıklama

Tıpkı büyük kedi kuzenleri gibi, yavru kediniz de zamanının birçoğunu etrafındaki şeyleri tırmıklayarak geçirir. Bu doğal davranışı sergilerken, aynı anda pek çok şey yapmış olur, örneğin:

  • Pençelerini iyi durumda tutar
  • Pençelerini hareket ettiren kasları ve tendonları geliştirir
  • Alanını işaretlemek için görsel işaretler bırakır
  • Pençelerinin üzerindeki özel bezlerden koku sinyalleri bırakır

Yavru kedinizin tırmıklama davranışı doğal olabilir fakat mobilyalarınız için her zaman iyi değildir! Bu yüzden ona bir tırmıklama direği vermek harika bir fikirdir.

Önerilen Makaleler