Yavru Kedinizin Bağımsız Ruhu

Vahşi doğada, büyük kediler hayatta kalma mücadelesini tek başlarına verirler. Küçük yavru kediniz de öyle. Doğal içgüdüleri ona kendi başına hareket etmesini ve başkalarının ondan istediklerini veya taleplerini göz ardı etmesini söyler.

Bu nedenle, yavru kedinizin sosyal yapıya ve işbirliğine bakışı sizinkinden çok farklıdır. Eğer yavru kedinizin öğrenmesini istiyorsanız, onun motivasyonlarını anlamanız gerekir. Bağımsız ruhu nedeniyle onu bir köpek gibi eğitemeyecek olsanız da, ona evinizin belirli alanlarına saygı göstermeyi öğretebilir – ve yapmasından hoşlanmadığınız şeyler olduğunu anlamasını sağlayabilirsiniz!

Yavru kedinizi ödüllendirmek

Yavru kedinizi nelerin motive ettiğine dikkat edin. Bu yepyeni ve lezzetli bir ödül olabilir. Belki de bolca sevgi ve “kucak zamanı”dır. Veya birlikte oynamaktan keyif aldığınız bir oyundur. Yavru kedinizi mutlu eden şeyi, teşvik etmek istediğiniz davranışı ödüllendirmek için kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın – kediler çabuk sıkılır ve bu nedenle ödülleri çeşitlendirmek daha hızlı öğrenmesine yardımcı olabilir.

Ödüllerinin zamanlaması

Ödül, yalnızca yavru kedinizin istediğiniz gibi davrandığı anda verildiği takdirde işe yarar. Bu zamanlamayı doğru ayarlamak zor olabileceği için sabırlı olmanızı öneririz. Sevimli yavru kedinizi istemediği bir şeyi yapması için manipüle edemeyeceğinizi muhtemelen siz de biliyorsunuz!

Olumlu pekiştirme

Yavru kediniz mutfak tezgahının üzerine çıkıyorsa ve bundan hoşlanmıyorsanız, onu nazikçe tezgahın üzerinden indirip oradan uzaklaşın. Övgüyü onu yerde bulduğunuz zamana saklayın. İstenmeyen davranışlardan vazgeçirmenin bir yolu da dikkatini dağıtmaktır – fakat istediğiniz gibi davrandığında bir ödül vererek bu durumu pekiştirmeyi ihmal etmeyin.

Eğer yavru kedinizin belirli şeyleri erkenden öğrenmesini yardımcı olursanız, çok yakında mutlu, keyifli ve terbiyeli bir kedi olacaktır!

Önerilen Makaleler