Gözler, Kulaklar ve Cilt

Kedinizin gözleri ve kulakları, tıpkı vahşi doğadaki büyük kuzenleri gibi son derece hassastır. Keskin görüş kabiliyeti onu doğuştan bir avcı yapar; keskin işitme duyusu ise etrafta hareket eden avının en ufak bir sesini bile duymasına yardımcı olur.

Kedinizin sağlığı konusunda endişelendiğinizde veterinere gitmeniz önemli olmakla birlikte, gözlerinin, kulaklarının ve cildinin iyi durumda olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz bazı basit kontroller mevcuttur.

Göz sağlığı

Kedinizin süper keskin gözlerini kontrol etmek için aşağıdaki basit kontrol listesini uygulayın:

  • Kedinizin gözlerinin altına bakın – bu kısım pembe olmalıdır
  • Kedinizin gözbebeklerinin normal büyüklükte olup olmadığını kontrol edin
  • Güneş ışığında kedinizle birlikte pencerenin kenarına oturun, perdeleri kapatıp açın ve gözbebeklerinin değişen ışığa nasıl reaksiyon gösterdiğine bakın
  • Kedinizin gözlerinde renkli çapak ya da aşırı sulanma olup olmadığına bakın – her ikisi de gözlerinin enfeksiyon kaptığı anlamına gelebilir

Eğer bu kontrollerde olağan dışı bir durumla karşılaşırsanız, kedinizi tam bir check-up için veterinere götürün.

Kulak sağlığı

Eğer kediniz sık sık başını sallıyor ya da kulaklarını kaşıyorsa, ters giden bir şey olabilir. İşte tüylü dostunuzun ultra hassas kulaklarını kontrol etmek için yapmanız gerekenler:

  • Kulaklarını temiz tutun ve kir olmamasını sağlayın
  • Kedinizin kulaklarının her zamankinden daha pembe olup olmadığına bakın
  • Güçlü kokular kulak enfeksiyonunun habercisi olabilir
  • Kulak pisliği – özellikle koyu renkli veya yapışkansa – kulak enfeksiyonunun ya da kulak parazitlerinin habercisi olabilir

Parazitlerin yol açtığı enfeksiyonlar, kulak damlalarıyla ya da kedinizin kürekkemiklerine sürülecek özel bir ‘ilaçla’ kolayca tedavi edilebilir. Evde başka kediler de varsa, onları da tedavi ettirmek iyi bir fikir olabilir. Veterineriniz, hangi tedavinin kediniz için en doğrusu olacağı hakkında bilgi verecektir.

Ayrıca dış kulakta karnabahara benzer bir sertlik olabilir – bunun düzenli olarak temizlenmesi gerekebilir – veya çok kaşımaktan ötürü kulak kepçesi kan toplayarak aniden şişebilir. Kan toplandığında, kulak kepçesinde yara ve kırışıklık oluşup kedinizin işitme duyusuna zarar verebilir – bu durumu çözmek için operasyon yapılması gerekir. Son olarak, kedinizin kulağına kan akışını önleyen et parçaları olan polipler hastalığa yol açabilir. Bunlar için de cerrahi müdahale gerekebilir.

Kedinizin kulak sağlığından endişelenirseniz, onu hemen bir veterinere götürün.

Cilt Sağlığı

Eğer kedinizin kendisini normalden çok yaladığını ya da kaşıdığını fark ederseniz, cildinde bir sorun olabileceğini düşünmelisiniz. Ekzama olabilir – genellikle pire ısırıklarına karşı alerjik reaksiyondan kaynaklanır. Eğer tedavi edilmezse, cildinin kabuk bağlamasına ve kedinizin kürkünün sertleşmesine neden olur. Ve maalesef aşırı yalama işleri daha da kötüleştirir! Veterineriniz size en iyi tedaviyi önerecektir.

Kedinizin çok kaşınmasının bir nedeni de besin alerjisi olabilir. Eğer durum buysa, veterineriniz kediniz için başka bir diyet uygulamanıza yardımcı olacaktır.

Önerilen Makaleler