Kedinizin Ağırlığı

Vahşi doğada, büyük kediler yalnızca yakaladıkları avları yerler. Kediniz de doğal bir avcı ama sağlıklı ve doğru kiloda kalmak için ihtiyaç duyduğu dengeli beslenmeyi ona sizin sunmanız gerekiyor. Fakat o kocaman gözlerdeki yalvaran bakışa karşı koymak zor olabilir ve ödüller oyun zamanının büyük bir kısmını kaplayabilir. Bu yüzden arada bir kedinizi tartın ve onu aşırı şımartmadığınızdan emin olun!

Tartılmak

Kedinizi tartmak daha basit olamazdı – banyodaki baskülü kullanmanız yeterli. Önce kendiniz tartılın. Sonra kedinizi kucağınıza alıp tekrar basküle çıkın. İlk rakamı ikinciden çıkardığınızda kedinizin ağırlığını bulacaksınız!

Gözle kontrol

Kedinizin vücut ağırlığındaki değişiklikleri izlemek iyi bir fikirdir. Bunun için kedinize tepeden bakın. Kaburgalarının altında hafif bir “birikme” görürseniz, fazla kilolu olabilir. Ayrıca arka ayaklarının arasına ve belinin altına bakarak yağ kümesi olup olmadığını kontrol edin.

Alternatif olarak, iki elinizi kedinizin yanlarını koyabilirsiniz. Eğer kaburgalarını hissediyorsanız, kediniz mükemmel kilodadır. Fakat kaburgaları dışarı fırlamışsa, fazla zayıftır.

Kediniz fazla kiloluysa

Eğer kediniz biraz tıknaz görünmeye başladıysa, veterineriniz bir diyet programı önerebilir. Kedinizin sık ve az yemesi daha iyidir, bu nedenle ona günde iki büyük öğün yerine dört küçük öğün vermeyi tercih edin. Ve bir de ödüllere ve atıştırmalıklara bir son vermeniz gerekebilir!

Tıpkı büyük kedi kuzenleri gibi, kediniz bolca egzersiz yapmak ister – ve bu kilo vermesine de yardımcı olabilir. Kedinizi kısa ve yoğun aktivitelere ve oyunlara alıştırın. Sonra aşamalı olarak oyun saatini uzatın. Tam bir egzersiz yapmaya başlayana kadar arada bir beş dakika ekleyin.

Kediniz fazla zayıfsa

Kedinizin zayıf olduğunu düşünüyorsanız, veterinerinizden kedinize ne kadar ve ne sıklıkta mama vermeniz gerektiği hakkında bilgi alın. Eğer kilo almazsa, bir sağlık sorunu olabilir. Bu nedenle, check-up için veterinere götürün.


Kedi beslenmesi başlıklı yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Önerilen Makaleler