Kedi Sesleri

Pek çok kedi gibi, tüylü dostunuz da muhtemelen sohbet etmeyi seviyor. Fakat hoş bir sohbetle bütün gece uyumanızı engellemek arasında bir fark var! Eğer kedinizi başınızı şişiriyorsa, endişelenmeyin – bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz pek çok şey var.

Ona kapıyı göstermek

Bazen kazanmanız mümkün değildir. Kediniz önce dışarı çıkmak için miyavlar. Sonra da içeri girmek için. İşte bağımsız ruhu kendisini gösteriyor. Neyse ki çok basit bir çözümü var – kapınıza bir kedi kapısı monte ettirin. Kedinizin nasıl kullanacağını hızla öğrenip istediği gibi girip çıkmaya başlayacaktır.

Beslenme saatlerini belirlemek

Kediniz acıktığı için ses çıkarıyor olabilir. Sorunun bu olduğunu düşünürseniz, paketlerimizdeki önerileri uygulayın ya da gün boyu atıştırabilmesi için ona kuru mama bırakın. Ancak uzun vadede, kedinizi her gün saatlerde beslemek en doğrusu olacaktır. Beslenme saatlerine alıştığında, size hatırlatmak zorunda olmadığını fark edecektir.

Ekstra ilgi göstermek

Sık miyavlamak çoğunlukla ilgi istediğini gösterir; kedinizi düzenli olarak okşayarak ona istediğini verin. TV izlerken kucağınıza oturmasına izin verin ve birlikte oynamak için yeterince zaman ayırın.

Sınırı çizmek

Kediniz istediğini aldığında muhtemelen miyavlamayı kesecektir. Fakat tüm ihtiyaçlarını karşıladığınız halde ses çıkarmaya devam ediyorsa – her ne kadar zor olsa da – onu görmezden gelin. Eğer teslim olursanız, ne kadar çok miyavlarsa o kadar çok ilgi göreceğini öğrenecektir!

İyi davranışları ödüllendirmek

Bütün kediler gibi, tüylü dostunuz da ödüllendirilmekten hoşlanır, bu nedenle sessiz olduğunda ona hak ettiği övgüyü vermeyi ihmal etmeyin. Şamatayı bırakana kadar bekleyin, sonra da ona ne kadar iyi bir kedi olduğunu anlatın. Ayrıca bir ödül vererek, okşayarak ya da oyun oynayarak onu ödüllendirebilirsiniz.

Sakinleşmesine yardımcı olmak

Eğer kediniz sürekli olarak bağırıyorsa, sıkılmış ya da strese girmiş olabilir. Oyuncaklar, özellikle de “kedi pistleri” gibi onu zihinsel olarak meşgul edenler, bu konuda harikalar yaratır. Bu basit oyunların içindeki top kedinizi harekete geçirir ve dayanıklılığını geliştirmesine yardımcı olur.

Sağlık sorunu olabilir

Çoğu miyavlama ilgi çığlığı olsa da, bazı durumlarda kedinizin iyi hissetmediği ya da ağrısının olduğu anlamına gelebilir. Kediniz bağırırken ne yaptığına dikkat edin – bu şekilde sorunun ne olduğu hakkında bir ipucu elde edebilirsiniz. Örneğin, yemek yerken miyavlıyorsa, diş hassasiyeti olabilir ya da yutkunmakta güçlük çekiyor olabilir. Kedi kumu tepsisinde miyavlıyorsa, kabız olmuş ya da idrarını yaparken güçlük çekiyor olabilir. Herhangi bir endişe duyarsanız, kedinizi veterinere götürün.

Önerilen Makaleler