Kediler için sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Kediler için sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Büyük kediler vahşi doğada tam olarak ne yemeleri gerektiğini bilirler. Yavru kediler doğru zamanda doğru yiyeceklerle beslenerek, etobur ve avcı içgüdüleri desteklenmelidir.


Yavru Kedi Beslenmesi

Hayatlarının ilk 4-5 haftasında, yavrular hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları her şeyi annelerinden alırlar. Yavru kediler normalde 7 haftalıkken sütten kesilirler, ancak 4. haftadan itibaren Whiskas® Kitten Pouch gibi özel olarak hazırlanmış bir yavru kedi mamasıyla beslenmeye başlayabilirler.

Yavruların küçük mideleri ama büyük iştahları vardır

Sevimli yavru kediler küçüktür, ancak çok hızlı büyürler. Hatta bir insan bebeğinden 15 kat daha hızlı büyürler. Bununla birlikte, tırnak boyutunda mideleriyle, tek öğünde çok fazla şey yiyemezler. Bu nedenle, yavru kedileri düzenli aralıklarla - günde 6 defaya kadar – küçük öğünler halinde beslemek önemlidir. İlk başlarda yavruların, yiyecekleri yalamayı ve tat almayı öğrenmeleri için yiyecekleri bir tabağa yaymanızı öneririz.

Yavru kedilerden yetişkin kedilere porsiyonlar

Yavru kediler yaklaşık 4 aylık olana kadar bir Whiskas® Kitten Pouch, lezzetli bir öğün için mükemmeldir. Yavru kedi 6 aylık olana kadar günde 3-4 öğünle beslenmelidir. Bundan sonra günde 2-4 öğün tavsiye edilir. 12 aylık olduklarında, yavru kediler günde iki öğün şeklinde yetişkin mamaları için hazırdır. Çoğu kedi sabah ve akşam verilen yaş mamaların tadını çıkarır, bununla beraber belirlenmiş porsiyondaki kuru mamayı da bir kase içinde gün boyunca atıştırması için dışarıda bırakmanız tavsiye edilir.

Yavru kediler dikkatli yiyicilerdir

Vahşi doğada, büyük kediler dikkatli yiyicilerdir ve tadı “bayat” olan herhangi bir şeyden kaçınırlar. Yavru kediler de bu içgüdüyü paylaşır ve her öğünün taze, temiz bir kapta, oda sıcaklığında servis edilmesini tercih eder.

Yavru kedinizin beslenme şeklini aniden değiştirmeyin

Herhangi yeni bir yiyeceği çok yavaş ve her seferinde az miktarlarda verin, çünkü ani değişiklikler bir yavru kedinin hassas sindirim sistemini rahatsız edebilir.

Kedilere İnek Sütü Verilir mi?

Yavru kediler sütten kesildikten sonra sütü sindirim yeteneklerini kaybederler. Bu nedenle popüler inanışın aksine, kedilere inek sütü verilmemelidir. Whiskas® olarak, sahiplerin kedilerine özel şeyler vermeyi sevdiklerini biliyoruz, bu yüzden kedilerin sevdiği güvenli bir süt versiyonu geliştirdik.

Yavru kedilerinizi su içmeye teşvik edin

Yavru kedilerin, aşina olmadıkları kimyasal kokuları kolayca alacak süper hassas burun ve dilleri vardır. Bu yüzden su kabından ziyade su birikintilerinden içmeyi tercih edebilirler. Yavru kedileri daha fazla su içmeye teşvik etmek için, su kaplarını çöp kovasından uzakta sessiz bir yere yerleştirmenizi öneririz.

Sağlıklı tüyler genellikle sağlıklı bir kedi anlamına gelir

Sağlıklı tüyler, parlak gözler ve esnek kas tonusu, yavru veya yetişkin bir kedinin beslenme açısından sağlıklı olduğunu gösteren iyi işaretlerdir. Kedinize hayatının her aşaması için doğru, eksiksiz ve dengeli yiyecekleri verirseniz, bu onun görüş kabiliyetine yansıyacaktır.

Kedinizi yaş ve kuru mama karışımı ile beslemek

Kediler yiyeceklerinde çeşitlilik ararlar ve beslenmelerinde farklı aromalar, tatlar ve dokulardan hoşlanırlar. Kedinin yaşına ve yaşam tarzına uygun olarak karıştırılan, tam ve dengeli yaş ve kuru kedi maması, bir kediyi mutlu ve sağlıklı tutmanın harika bir yoludur. Yaş mamaların nem oranı yüksektir yani protein ve yağ bakımından zengindir, kuru mamalar daha fazla karbonhidrat içerir. Parçacıkların gevrek ve kuru kıvamı da bir kedinin dişlerini ve diş etlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

X