Yavru Kedi Vücut Dili

Yavru Kedinizin Bağımsız Ruhu

Vahşi doğada, büyük kediler hayatta kalma mücadelesini tek başlarına verirler. Küçük yavru kediniz de öyle. Doğal içgüdüleri ona kendi başına hareket etmesini ve başkalarının ondan istediklerini veya taleplerini göz ardı etmesini söyler.
Yavru kedinizi nelerin motive ettiğine dikkat edin.

Yavru kedinizin sosyal yapıya ve işbirliğine bakışı sizinkinden çok farklıdır. Eğer yavru kedinizin öğrenmesini istiyorsanız, onun motivasyonlarını anlamanız gerekir.

Stresli Bir Kediyle Ne Yapmalı

Sevimli ve tatlı yavru kediler de zaman zaman stres yaşayabilirler. Eğer yavru kedinizde stres işaretleri ya da olağandışı davranışlar fark ederseniz, veterinerinizle görüşün – size uygun bir tavsiyede bulunacak ve eğer gerekliyse, evcil hayvanınızı tedavi için bir hayvan davranış terapistine yönlendirecektir.
Onun doğuştan bir avcı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Belirli davranışların – tırmıklama ve kokuyla iz bırakma gibi – yavru kedinizin açısından gerçekten normal olduğunu… sadece sizin için kabul edilebilir olmadığını unutmamalısınız!

Kedilerin İdrarla İşaretleme Yapması

Vahşi doğada, büyük kediler alanlarını belirlemek ve çatışmadan uzak durmak için belirgin işaretler bırakırlar – bu önemlidir çünkü başlarını belaya sokmamak için başkalarından yardım almazlar.
Yavru kediniz alanında fazla gezinilmemesini sağlamak için kokulara dayalı işaretlerden oluşan karmaşık bir sistem kullanır.

Yavru kediniz de bu doğal davranışı sergiler ve en sevdiği yöntemlerden biri de idrarıyla işaret bırakmaktır.

Kedilerin Ovalaması

Sevimli yavru kedinizin kucağınıza oturup patileriyle bacağınızı ovalamasından daha tatlı bir şey olamaz. Buna kedi masajı diyebiliriz!
Bu davranışı büyüdüğünde de devam ettirerek, yavru kediniz size ne kadar güvende ve mutlu hissettiğini gösterir.

Bu sevgi ve şefkat gösterisiyle, yavru kediniz doğduğu güne kadar giden doğal bir davranışta bulunmaktadır.

Sürtünme ve Tırmıklama

Vahşi doğada, büyük kedilerin büyük bir kısmı doğal olarak bağımsızdırlar ve hayatta kalmak için sürü halinde dolaşmazlar. Yavru kediniz de aynıdır.
Yavru kedinizin tırmıklama davranışı doğal olabilir fakat mobilyalarınız için her zaman iyi değildir!

Bu yüzden, yanlış anlamaları önlemek ve olası çatışmalardan kaçınmak için diğer kedilere düzenli olarak açık sinyaller gönderir. En güçlü sinyallerden biri de kokusudur.

Kulak Hareketi

Yavru kedinizin kulakları büyüleyicidir. Her bir kulağında 30 farklı kas vardır ve yavru kedinizin kulaklarını 180° hareket ettirmesini – ve biçimini değiştirmesini mümkün kılar!
Sadece bu tatlı küçük kulakların hareketlerini izleyerek, yavru kedinizle iletişim kurabilirsiniz!

Yavru kedinizin farklı kulak hareketlerini nasıl yorumlamanız gerektiğini öğrenerek, ruh halini anlayabileceksiniz.

Kedi Kuyruğu Hareketi

Yavru kedinizin küçük, hareketli kuyruğu size ne hissettiği hakkında çok şey anlatır. Aslında, iletişim kurmasının en etkili yollarından biridir.
Dipten ya da uçtan kıvrılmış bir kuyruk, yavru kedinizin size dostça bir “merhaba” dediği anlamına gelir.

Mutluluktan çok daha fazlası

Yavru kediniz kuyruğunu yukarıda tuttuğunda, bu onun mutlu olduğu ve güvende hissettiği anlamına gelir. Ayrıca genital bölgesini göstererek sizi kuyruğunun altını koklayarak onu tanımaya davet ediyordur! Bu dostça bir harekettir ve karşılığında bolca sevgi gösterisinde bulunmanız gerekir.

Kedilerin Beden Dili

Yavru kediniz küçük sevimli bir tüy yumağı gibi görünebilir fakat kavgadan kaçmak için her şeyi yapar.
Yavru kedinizin olası bir hasmını korkutmak için kullanabileceği hilelerden biri, kendisini olduğundan büyük göstermektir.

Büyük kedi kuzenleri gibi, doğası gereği yalnızdır ve hayatta kalmak için sadece kendisine güvenir, bu nedenle de çatışma arzu ettiği son şeydir.

Kedi Mırlaması

Klasik bir “miyav”dan farklı mırlama ve hırıltılara kadar, küçük yavru kediniz doğal olarak çok farklı sesler çıkarabilir – aslında pek çok hayvandan daha çok ses çıkarır.
Yavru kedinizle ne kadar çok konuşursanız, sizi o kadar çok anlar ve yanıt verir.

Kediler yaklaşık 60 farklı ses çıkarır ve bu seslerin her biri, farklı bir ton ve yoğunlukta çıkarıldığında farklı bir anlam taşır. Size ne söylemeye çalışıyor?

Önerilen Makaleler