Kedi Dostu Ev

Vahşi doğadaki kuzenleri gibi, kediniz de zamanının büyük bir kısmını alanını keşfederek ve koruyarak geçirecektir – ve bu alan, sizin eviniz! Evinizi mümkün olduğunca kedi dostu hale getirerek tüylü dostunuzun doğal içgüdülerinin peşinden gitmesine yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Dışarı çıkmak ve dolaşmak

Bir kedi kapısı taktırmak, bağımsız kedinizin canı istediğinde girip çıkmasına imkan tanır – şeffaf kedi kapıları idealdir. Ayrıca kapının önüne ağır bir hasır kilim koyabilirsiniz – çamurlu patilerini temizlemek için ucuz ve kolay bir yöntemdir ve kediniz kilimin üzerinde patilerini keskinleştirmeye kesinlikle bayılacaktır! 

Halılar

Eğer kediniz varsa, evdeki halılar hakkında düşünmenizi öneririz. Tufting halılar en uygunudur çünkü bunlar dokuma halılara göre daha dayanıklıdır – ve kedinizin tüyleri halının üzerinde daha az birikir. Genel anlamda, yün içeriği ne kadar çoksa o kadar iyidir.

Pençelerle başa çıkmak

Tırmıklamak, kedinizin doğal içgüdülerinden biridir. Pençelerinin avlanma için keskin kalmasını sağlar ve alanını koku ve görsel işaretlerle belirlemesine yardımcı olur. Kedinizin mobilyalarınızı, halılarınızı ya da perdelerinizi tırmıklamasını engellemek – ve eğlenmesini sağlamak! – için, onu tırmanma direğini kullanmaya teşvik edin.

Tüyler

Kediniz hayatı boyunca doğal olarak tüy dökecektir. Bazen bunu avantaja çevirebilirsiniz – örneğin, sadece onu fırçalayarak ve tanımadığı bir eşyanın üzerine tüylerini bırakarak onu yeni bir yatağı ya da battaniyeyi kullanmaya teşvik edebilirsiniz.

Yatağın altında

Vahşi doğadaki büyük kediler kendilerine özel saklanma yerleri belirlerler. Buraları dinlenmek ya da bir hastalığın veya yaranın iyileşmesini beklemek üzere inzivaya çekilmek için kullanırlar. Tüylü dostunuz da aynen böyle olduğuna göre, saklanmak için yatağınızın altından daha iyi bir yer olabilir mi? Evde – zemine bitişik yatak yerine – en az bir klasik karyola olursa, kediniz için doğal bir inziva yeri yaratabilirsiniz.

Balkonlar

Eğer balkonunuz varsa, parmaklıkların etrafına ince bir kafes veya örgü taktırarak kediniz için güvenli hale getirmeyi ihmal etmeyin. Böylece, kedinizle birlikte güven içerisinde manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Önerilen Makaleler