Kedi Davranışı

Kedinizi özel kılan bir şey varsa, o da bağımsız ruhudur. Fakat kediler düşündüğümüzden daha sosyal olabilirler mi?

Temizlik ve Bakım

Her ne kadar bağımsız olsalar da, kediler bazen birbirleriyle ilişki kurarlar. Karşılıklı olarak birbirlerini temizlemek bu ilişkinin kurulmasında rol oynar. Eğer kedinizi karşı komşunun kedisini temizlerken görürseniz, bunun sadece temizlikle ilgili olmadığını hatırlayın. Aynı zamanda arkadaş oluyorlar – hatta belki de bir kavganın ardından barışıyorlar.

Sürtünme

Kediler birbirlerini temizlemekle kalmayıp aynı zamanda alınlarını, yanaklarını, yanlarını ve bazen kuyruklarını da birbirlerine sürtmeyi severler. Sürtünürken kokuları birbirine karışır ve dokunuşlara karşılıklı olarak yanıt verirler – ve bazı uzmanlarının bunun kedi hiyerarşisiyle de ilgili olduğunu düşünmektedir. Sürtünme hem kedinizin doğal içgüdülerini tatmin etmesini hem de tüylü dostunuzun komşularıyla iyi ilişkiler kurmasını sağlar!

Agresif davranış

Ne kadar iyi huylu olursa olsun, kedinizin bazen agresif davranışlar sergileyebilir. Örneğin, alan belirleme davranışı nedeniyle sizin evin belirli kısımlarına girmesini engellemeye çalışabilir – hatta size saldırmaya yeltenebilir.

Bunun kedinizin doğal davranışlarının bir parçası olduğunu hatırlamanız önemlidir. Evde kaldığı için birikmiş enerjisi olabilir. Pencerede bir kuş görmüş ve peşinden gidemediği için sinirlenmiş olabilir. Veya tam da avına odaklanmışken yanından geçmiş ve varlığınızla onun bir anda avcı kimliğine bürünmesine neden olmuş olabilirsiniz.

Agresif davranışlarla bağlantılı gerilimi gidermek kolaydır. Kedinize oynayabileceği oyuncaklar ya da tırmanabileceği nesneler verin. Kedinizle avcılık oyunları da oynayabilirsiniz – bir ipe dizilmiş oyuncaklara özellikle bayılırlar!
Kedilerin saldırganlığı azaltmak başlıklı yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Önerilen Makaleler