Kedi Besinleri – Nelere İhtiyaç Duyar?

Vahşi doğada, büyük kediler ihtiyaç duydukları tüm besinleri avlarından alırlar. Kediniz de yakaladığı her şeyi yemek isteyen doğal bir avcı ama sağlıklı ve doğru kiloda kalmak için ihtiyaç duyduğu dengeli beslenmeyi ona sizin sunmanız gerekiyor. Bu yüzden, ihtiyaçları hakkında bilgi edinmeniz doğru olacaktır.

Büyümek için vitaminler

Kediniz, önemli vücut fonksiyonları için vitaminlere ihtiyaç duyar. Vitaminler görme kabiliyetini, kemik büyümesini ve metabolizmasını destekler – aslında, kedinizin vücudunun her bir parçası o ya da bu nedenle vitaminlere ihtiyaç duyar. Ve her bir vitaminin ayrı bir rolü vardır. Örneğin, kediniz patisini keserse, bir vitamin kanamayı durdurmaya yardımcı olurken, bir diğeri cildi onarır.

Ciğer, böbrek, maya ve hububat içeren kedi mamalarının tamamı iyi birer vitamin kaynağıdır. Kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminler, doğru miktarlarda Whiskas® Yetişkin Kedi mamasında mevcuttur.

Kemikler için mineraller

Mineraller kedinizin güçlü dişlere ve kemiklere sahip olmasını sağlar ve metabolizmasının etkili çalışmasına yardımcı olur. Ancak aşırıya kaçmamasına dikkat edin – çok fazla mineralin emilmesi zor olabilir.

Kedinizin ihtiyaç duyduğu başlıca mineraller kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum klorür ve magnezyumdur. Ayrıca demir, manganez, çinko ve selenyum gibi eser elementlere ihtiyacı vardır.

Balık, et, ciğer ve hububat içeren kedi mamaları iyi birer mineral kaynağıdır. Kedinizi Whiskas® gibi iyi hazırlanmış dengeli bir yetişkin mamasıyla beslerseniz, ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri doğru miktarlarda alır ve takviye vermenize gerek kalmaz.

Sağlık için temel yağ asitleri

Kedinizin cilt, kürk, üreme sistemi ve metabolizma sağlığı için temel yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Yağlar ve temel yağ asitleri hem önemli bir enerji kaynağıdır hem de mamalarına lezzet katarlar. A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta dolaşmasını sağlarlar.

Hayvansal ve bitkisel yağlar içeren kedi mamaları iyi birer yağ ve temel yağ asidi kaynağıdır.

Sindirim için karbonhidratlar ve lifler

Kediniz tükettiği karbonhidratları ya enerji kaynağı ya da diyet lifi kaynağı olarak kullanacaktır. Lif, sindirimi düzeltir ve dışkı kıvamının arzu edilir şekilde olmasını sağlar. Pirinç, mısır ve buğday gibi hububatları içeren mamalar iyi birer karbonhidrat kaynağıdır.

Güç için protein

Kedinizin sağlıklı büyümesi ve kas elastikiyeti için proteine ihtiyacı vardır. Proteinler saç, cilt, tırnaklar ve kaslar gibi canlı dokuların pek çoğunda bulunur ve kedinizin zinde ve sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu temel amino asitleri sağlar. Kedinizin vücudunda binlerce farklı protein mevcuttur ve hepsinin de farklı işlevleri vardır.

Et, yumurta, balık, hububat ve maya içeren kedi mamalarınca bol miktarda protein bulunur.

Kedinizin doğru beslenmesi için en iyi yol, ona Whiskas® vermektir. Whiskas® kedinizin sağlıklı ve mutlu olması için gereken tüm besinleri veren mükemmel dengeli öğünler sunar! Kuru ve yaş mama serimizi inceleyebilirsiniz.

Önerilen Makaleler