Kediler neden miyavlar?

Bir kedi ebeveyni olarak, kedinizin miyavlamasına aşina olmalısınız ve kesinlikle kendinize “kedim neden miyavlıyor?” sorusunu sormuşsunuzdur.

Sonuçta, kedi arkadaşınızın neden sabahları hüzünlü bir şekilde miyavladığını ya da bacaklarınıza sürtünerek mırıldandığını bilmek istersiniz.
Kedinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için “Merhaba!”'dan “Çok açım!”a kadar kedinizin miyavladığı veya ses çıkardığı durumları inceledik.

Kedilerin Miyavlaması Ne Anlama Gelir?

Yavrular annelerine üşüdüklerini veya aç olduklarını bildirmek için miyavlarken, yetişkin kediler birbirlerine miyavlamazlar sadece insanlara miyavlarlar.

Kediniz miyavladığında aşağıdakileri bildirmeye çalışıyor olabilir:

Hastalık - Sürekli kedi miyavlaması, böbrek hastalığı, idrar yapma sorunları veya diğer sağlık sorunları gibi bir hastalık belirtisi olabilir. Bu davranış kedinizde yeni bir durumsa, veterinerinize başvurun.

İlgi arayışı - Çoğu kişi kedilerin yalnız kalmayı sevdiğini düşünse de kediler genellikle oyun başlatmak, kendini sevdirmek veya onlarla konuşmanızı sağlamak için miyavlarlar.

Açlık - Kediniz, mama kabı boşsa kesinlikle size hatırlatacaktır ve beslenme saati yaklaştıkça daha fazla ses çıkaracağını fark edebilirsiniz.

Selamlama - Bazı kediler eve geldiğinizde, hatta evde yanından geçtiğinizde bile sizi selamlayabilir.

Stres - Yeni bir evcil hayvan, evde değişiklik veya sevilen bir kişinin kaybı, kedinizin stresli olmasına ve genellikle daha sesli olmasına neden olabilir. Kedinizdeki strese neyin neden olduğunu bulmaya çalışın ve değişime uyum sağlamalarına yardımcı olun.

Yaşlanma - Tıpkı bizim gibi, kediler yaşlandıkça zihinsel karışıklık veya bilişsel işlev bozukluğundan muzdarip olabilirler. Bu, kedinizin belirgin bir neden olmaksınız ağlamasına yol açabilir. Böyle bir durumda, ilaç yazabilecek bir veterinere danışın.

Çiftleşme isteği - Kısırlaştırılmayan kediler çok daha fazla ses çıkarır. Dişiler kızıştıklarında, erkekler de dişi kokusu aldıklarında ulur gibi miyavlarlar.

Farklı miyavlar farklı şeyler ifade eder

Kedilerin uzunluk, ton ve yükseklik olarak değişen birçok farklı miyavlaması vardır.

Genel olarak, aşağıdaki miyavların anlamları şu şekildedir:

  • Kısa miyav: Kısa, tiz bir miyav standart bir “Merhaba!”dır.
  • Çoklu miyav: bu heyecanlı bir selamlamadır. ""Yaşasın, eve geldin!"" demektir.
  • Orta yükseklikte miyav: “Yemek istiyorum.”
  • Süzgün ""mrrroooov"": Kediniz genelde bir şey talep eder. Mesela ""Şimdi kapıyı aç!"".
  • Pes sesli “MRRRooooovvv”: Kediniz bir şeyden şikayet ediyordur. “Neden mama kabım boş?”
  • Tiz sesli RRRROVV!: Acı ya da öfke ifade eder. “Bastığın şey benim kuyruğum!”


Kedi dostunuzun miyavlamasının birçok nedeni olsa da, bir kedi ebeveyni olarak bazen kedinizin belirgin bir sebep olmadan miyavlayabileceğini unutmayın.

Kedinizin miyavladığı veya ses çıkardığı koşullara dikkat etmek tüylü arkadaşınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

X