Yavru kediler ne zaman yetişkin maması yiyebilir?

Yavru kediler, 12 aylık olana kadar hızlı büyümelerinin ve gelişimlerinin desteklenmesi için yavru mamalarında bulunan özel olarak hazırlanmış besinler ile desteklenir. 1 yaşına gelen yavru kedi yetişkin bir kedi olarak kabul edilir ve yavaş yavaş tam ve dengeli yetişkin kedi mamasına geçebilir. Ev kedileri için yetişkin mamaları da mevcuttur, besinler dış mekanlara erişimi olan kedilerin farklı enerji gereksinimlerini sağlayacak şekilde uyarlanmıştır.


Yavru kedinizi yetişkin kedi mamasına nasıl geçirirsiniz:

Yavru kediniz 12 aylık olduğunda, yavaş yavaş yavru mamasından yetişkin mamasına geçirmeniz önerilir. Bu geçiş, beslenme değişiğiyle oluşabilecek sindirim rahatsızlıklarını önlemek için yeni mamayı azar azar tanıtarak 7 günlük bir sürede yapılmalıdır.

Geçiş nasıl yapılır: 1. günde mevcut yavru kedi mamasının altıda birini yetişkin mamasıyla değiştirerek başlayın. Takip eden 5 gün boyunca bunu kademeli olarak artırın, böylece 7. günde yavru kedi mamasının tamamı yetişkin mamasıyla değiştirilmiş olacaktır.


Yaş ve kuru mamaların karışımı ile beslemek:

Biliyor muydunuz?

Yaş mama, kuru mamanın yaklaşık dörtte biri kadar kalori içerir, böylece kediler aşırı beslenme riskini azaltacak şekilde daha büyük öğünlerle beslenebilir. Yaş mama, yüksek nem içeriğiyle kedilerin idrar yolu sağlığı için fayda sağlar.

Kedi sahipleri genellikle daha doyurucu bir öğün gibi görünen yaş mama ile kedilerini beslemeyi severler. Kuru mamadaki gevrek parçacıklar kedi tarafından çiğnendiğinde diş plağını mekanik olarak çıkarmaya yardımcı olabilir. Fazla kilolu kedilerin sayısı giderek artmaktadır, kuru mamanın bir kısmını yaş mamayla değiştirmek, öğün başına tüketilen kalorileri miktarını azaltmanın bir yoludur.


Hangi insan gıdaları kediler için zehirlidir?

Bizim her gün tükettiğimiz bazı gıdalar kediler için oldukça toksik ve tehlikeli olabilir, bu nedenle kedinizin aşağıdakilerden herhangi birini yemesine izin vermeyin:

  • Çikolata
  • Üzüm
  • Kuru üzüm
  • Kafein
  • Soğan
  • Sarımsak

Kediniz bunlardan herhangi birini tüketirse, lütfen derhal veteriner hekime başvurun.

X