Erken Öğrenme

Yavru kedinizin ilk aylarda yaşadığı deneyimler, bütün hayatını etkileyecektir. Bu önemli dönemde ne kadar çok deneyim edinirse, yetişkin bir kedi olduğunda o kadar açık olacak ve size güvenecektir.

Anneler en doğrusunu bilir

Bir yavru kedinin ilk ve en önemli öğretmeni annesidir. Annesi yavrularına kürklerine ve pençelerine nasıl bakacağından tuvalet eğitimine kadar hayatta kalmak için ihtiyaç duyacağı her şeyi öğretecektir.

Hayatın başında öğrenilenler ömür boyu unutulmaz

Yavru kediniz sekiz haftalık olduğunda, annesinden gereken her şeyi öğrenmiş olur. Bundan sonra görevi siz devralacaksınız! Küçük tüylü dostunuz doğuştan avcıdır ve hayatta kalmak için mücadele etmeye programlanmıştır. Onun avlanma içgüdülerini tatmin etmek, (tırmıklama direğini kullanmak gibi) doğru davranışlara yönlendirmek ve onun güvenini, sevgisini ve itimadını kazanmak sizin görevinizdir.

Sizinle ve ailenizle yaşamak

Yavru kedinizin karakteri büyük ölçüde hayatının ikinci ve yedinci haftası arasında şekillenir. Eğer bu süreçte insanlarla fazla iletişimi olursa, büyüdüğünde utangaç olmama ihtimali daha yüksek olur. Yavru kedinizin ailenizin açık ve aktif bir üyesi olmasını istiyorsanız, en başından itibaren ona dokunmanız, konuşmanız ve okşamanız gerekir.

Günlük nesneler

Günlük hayat yavru kedinize başlangıçta tuhaf gelecek şeylerle doludur – örneğin arabaya binmek ya da halıyı süpürmenizi seyretmek gibi. Onu bunlara mümkün olduğunca erken alıştırın. Kedinizi günlük hayatla ne kadar çok tanıştırırsanız, kendine o kadar çok güvenecektir.

Farklı mamalar denemek

Vahşi doğada, büyük kediler doğal olarak farklı tatlar ve kıvamlar denerler. Bu nedenle, yavru kedinize henüz büyümeden farklı tatlar ve kıvamlar denetmeniz iyi bir fikir olacaktır – ayrıca bu ilerleyen zamanlarda beslenme programını çeşitlendirmenizi de kolaylaştırır. Whiskas® Yavru Kedi poşet mamaları ve kuru mamaları hem damak tadına hitap edecek hem de beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak farklı çeşitlere sahiptir.

Önerilen Makaleler